XII. Uluslararası Hititoloji Kongresi / 12th İnternational Congress of Hittitology


1990 yılından beri her üç yılda bir düzenlenen Uluslararası Hititoloji Kongresi pandemi nedeniyle bir yıl ertelenmiş ve 2021 yılında Hitit Üniversitesi tarafından çevrimiçi olarak düzenlendi. Kongrenin sonunda gerçekleşen bir seçim ile bir sonraki kongrenin 2023 yılında yapılmasına karar verildi. Seçimde tek aday olarak ortaya çıkan İstanbul Üniversitesi, geniş katılımlı seçim sonucuna göre 2023 yılı için kongre ev sahibi olarak seçildi. İstanbul Üniversitesi Hititoloji Anabilim Dalı böylece bir kez daha tarihine sahip çıkmış olacaktır. Daha evvel 2015 yılında Hititoloji’nin 100. yılını uluslararası bir toplantı ile kutlamış ve bildiri kitabını 2017 yılında yayınlamıştır.

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Uluslararası Hititoloji Kongresi tarihinde ilk defa İstanbul’da düzenlenmiş olacaktır. Bu organizasyon için, başta Hitit Üniversitesi olmak üzere birçok kurum ve kuruluş ile işbirliği içinde olunacaktır. Üniversitemize ve Anabilim Dalı’mıza hayırlı olsun.


As is known, the triennial International  Congress of Hittitology, held since 1990, had to be delayed due to pandemics. In 2021 it was organized online by the Hittite University. For the next congress in 2023, Istanbul University was chosen as the host in a well-attended meeting, and thus, Department of Hittitology at Istanbul University once again has the honour to claim its history. Previously, the department had celebrated the centenary of the Hittitology discipline, whose proceedings had been published in 2015. For the first time in 2023, the International Congress of Hittitology will be organized in Istanbul, for which Istanbul University and the Department of Hittitology will be collaborating with many institutions and organizations, including primarily the Hittite University. We wish best for our university and department.


indir: 1_sirkuler.pdf

download: 1_circular-(1).pdf
                        Düzenleme Kurulu / Organization Committee

Prof. Dr. Aygül Süel                                                                          Doç. Dr. Metin Alparslan

Dr. Öğretim Üyesi Önder İpek                                                         Doç. Dr. Meltem Alparslan​

                                           Bilim Kurulu / Scientific Board                    

                 Prof. Dr. Aygül Süel                                                              Doç. Dr. Metin Alparslan 

                 Dr. Öğretim Üyesi Önder İpek                                             Doç.  Dr. Meltem Alparslan

                Prof. Dr. Daniel Schwemer                                                   Prof. Dr. Stefano de Martino

                 Prof. Dr. Andreas Schachner                                             
e-mail: hititolojikongresi2023@istanbul.edu.tr